Anne Kalbi Dergisi "İkinci Çocuğa Hazır Mısınız?"

Annenin İkinci Çocuğa Hazır Olması
Her yeni bebek, aile karışımına yeni bir madde ekler. Bu da ana-babanın birbiriyle ve çocuklarıyla olan ilişkilerini etkiler.

Annelik kavramı ile kadınlar hem anneliği benimseyecekleri “duygusal olgunluğa” hem de “ebeveynlik bilinci”ne ulaşmış olmaları gerekir. İlk çocukla bu duyguları yaşamış olsalar bile ikinci çocukta okula yeni başlayan bir çocuk için gerekli olan “okul olgunluğu” gibi anne olabilmek için de “anneliğe hazır olmak” gerekmektedir. Anne bebeğini, onun tarafından büyütülerek büyütür. Her bebek, aile için yeni bir deneyimdir.

İkinci Çocuğa Hazır Mıyım?
Bedensel değişimler kadar duygusal dalgalanmalar da göz ardı edilemez.”Gebeliğe hazır mıyım? Nasıl bir anne olacağım?”sorusu ise her anne olmayı düşünen gebelik adayı için kaygı kaynağıdır. Oysa ki yaşanan değişimler kişiden kişiye değişiklik gösterir, Hatta tamamen faklı bir duygu durum içinde olunabilir. Bu sürecin nasıl geçeceği ise aslında kişinin gebeliğe hazır olup olmaması ile bağlantılı olan bir durumdur. Anne adayı ve eşi yeni bir bebek sahibi daha olmaya ,bu dönemi geçireceği fiziksel değişikliklere ve duygusal dalgalanmalara ne kadar hazır olduğuyla doğrudan ilişkilidir. Çünkü yeni bebekle var olan düzen evin tüm bireyleri için değişir. Yaşanacak bu değişimler önceden kabul etmek ebeveynler için her şeyi daha kolaylaştırır.

Güvenli Bağlanma, Çocuğun Toplumsal Gelişimini Etkiler

Bebeğe verilen besinlerin ya da sevgi gösterilerinin niceliğinden çok , anne-çocuk ilişkisinin niteliği oldukça önemlidir. Yaşamın ilk yıllarında çocukla kurulan duygusal iletişim, çocukta güven ya da güvensizlik duygularını oluşturacak ve onun gelecekte kuracağı bireylerarası ilişkilerin temelini oluşturur. Bebek ve annenin karşılıklı gülümsemesi, sıcak bir ilişki kurulması, bebeğin etkileşime girme isteğini hemen cevap verilmesi ve annenin bebeğin davranışlarına duyarlı olması ile güvenin temeli oluşmuş olur. Fakat bunların tersine bebekle göz kontağından uzak olmak, bebeği reddetmek bebeği bu güven duygusundan yoksun bırakır. O yüzden her bir çocuğu dünyaya getirirken her anlamda hazır olmak, aynı heyecanı tekrar hissedebilmek oldukça önemlidir.

Hamilelik Öncesi Hazıroluşluk Durumu


Ebeveynlerin ortak karar almaları:


Gebeliğe hazırlanmak için eşlerin ortaklaşa karar vermeleri şarttır. Ebeveynlerin; hayatlarının,iş,kariyer,ekonomik yapı,sosyal ilişkileri gibi alanlarda oluşacak değişikliklerin farkında oluşları ve bunlarla ilgili gerçekçi bir değerlendirme yapmaları doğru karar almalarını sağlar.Bu karar kesinlikle ortak alınmalıdır.Çift çocuk yapma nedenlerini karşılıklı olarak bilmelidirler.Amaç sadece bir çocuk sahibi olmak isteme olmalıdır.Bazı durumlarda,yolunda gitmeyen ilişkiyi düzelteceği düşüncesi ya da ilk çocuğun tek kalmaması, kardeşle büyümesi için çocuk sahibi olunması son durumu son derece yanlıştır.

Annenin Yaşı:
Kendini anneliğe hazır hisseden her kadın, “ne zaman isterse” çocuk sahibi olabilir. Ancak çok genç ve çok yaşlı annelerde, daha fazla problem yaşanmaktadır. 18-30 yaşlar arası bebek sahibi olmak için ideal biyolojik yaşlardır. Özellikle ikinci çocuğa daha ileriki yaşlarda sahip olmak çocuk için de kimi zaman bir dezavantaj olabilir. Çünkü çocuk,tüm etkinliklere katılabilen enerjik anne ve baba ister. Yanı sıra yaşı ilerlemiş annelerin bebeklerinde de çeşitli sorunların ortaya çıkma riski daha yüksektir.

Kardeşler Arası İdeal Yaş
Aslında ebeveynin kendisi için neyin ideal olduğu hakkındaki düşüncelerine bağlıdır. Bir anne,aralarında sadece bir veya iki yaş olan iki çok küçük çocukla baş edebilirken; bir diğer anne ilk çocuğa kendini tamamen verebilmek isteyebilir ve ikinci için en az beş yıla ihtiyaç duyabilir. Az yaş farkı, iki kardeş için eğlenceli olmanın yanında, kıskançlık olması olasılığını da azaltır. Ancak, bu durumda büyük kardeşin bakım ihtiyacı hala sürmektedir. 3-5 yıllık yaş farkının belirgin avantajları vardır. Büyük çocuğun artık geceleri uyanma dönemleri sona ermiş, tuvalet eğitimini tamamlamış ve anaokulunda yeni bir sosyal çevre edinmiştir. Yine kardeşini kıskanabilir fakat duygularını daha kolay anlatabilir. O nedenle düşünülüyorsa ikinci çocuk için çok uzun süre ara verilmemelidir. Birinci çocuğun bazı özellikleri nedeniyle zor büyütülmüş olması ya da araya uzun zaman girmesi, anneleri rehavete sürükleyebilir. Oysa, aileye yeni katılacak olan çocuk kendi farklı özellikleriyle gelecek ve aile ortamını bir anlamda yenileyecektir.

Annenin Ruh Sağlığı
Annenin kendine zaman ayırabiliyor olması önemlidir. Çünkü ancak anne kendisine özen gösterdiğinde, doyumlu ve mutlu bir birey, dolayısıyla doyurucu bir anne olabilir. Annenin öğrenim düzeyi ve meslek sahibi olması, onun kendine yeten, farklı hobiler geliştiren bir birey olmasına neden olur. Bunlar annenin bireysel mutluluğu için önemlidir.Annenin uykusunu alması, iyi beslenmesi, dünya ile olan bağlantılarını koparmaması kendisi için olduğu kadar, yenidoğan için de son derece önemlidir.

Yanı sıra evlilik ilişkisinde doyumsuzluk ve huzursuzluğun bir başka yansıması annenin hırçınlığı şeklinde görülür.Bu nedenle evlilikte ebeveynlerin hazır olduktan sonra çocuk sahibi olması önem taşır.

Babanın Rolü
Gebeliğe sadece anne adayının değil baba adayının da hazır olması gerekmektedir.gebelik süresince eşinde oluşacak fiziksel ve ruhsal değişiklikler hakkında baba adayının bilgi sahibi oluşu çiftleri bu sürece hazır hale getirir.Anne adayı, hamilelik sürecinde karşısında kendini destekleyen, anlamaya çalışan, kendine zaman ayıran ve doğacak bebeğin coşkusunu yaşayan bir eş görmek ister. Bazı araştırmalar, sıcak anne-çocuk ilişkisinin gerisinde, destekleyen baba faktörünün varlığını kanıtlamıştır.

Bilgi Sahibi Olmak
Bebeğin zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Bu dönemde bebeği gelişim özellikleriyle tanımak ve gelişmesi için gerekli ortamı hazırlamak, ona destek olmak gerekir.

İlk 2 yılda çocuğun bağlanabileceği bir yetişkinin olması önemlidir. Bu bağlılık çocuğun birey olmaya geçiş sürecinde etkilidir ve dış dünya ile ilişki kurmasında istek ve ihtiyaçlarının belirtmesinde ve karşılamasında bir araç olarak da kullanılır. Ve daha sonra kendi ihtiyaçlarını karışlamayı öğrendikçe ve becerileri geliştikçe birey olma özelliği gelişir. Bu dönemde de yetişkine olan bağlılığından kurtularak kendine güvenmeyi öğrenir,bağımsız bir birey olur ve sorun çözebilme yetisini geliştirir. 2 yaş civarında çocukların hareketliliklerinde ciddi bir artış gözlenir. Motor koordinasyonları artmıştır, bir çok şeyi kendi kendilerine yapmak isterler. Bu dönemdeki destek çocuğun deneyimleyerek öğrenmesini arttıracağı için hem zihinsel gelişim açısından hem de yine benlik saygısının gelişimi açısından büyük önem taşır. Yine bu dönemde çocuk ev eşyalarını ve çevresini tanıma ihtiyacındadır. Oyun oynama konusunda desteğe ihtiyaç duyar. Hareketli oyuncakları ilgisini çeker. Sosyal olarak yeterince gelişmediklerı için yaşıtlarıyla oyun kuramazlar. Bu nedenle anne-babayla veya kendilerinden büyük kendisini idare edebilecek daha büyük çocuklarla oynarlar. Bu dönemde anne-babanın çocukla oynaması sadece çocuğun oyun ihtiyacını karışlamak anlamına gelmeektedir. Aynı zamanda ebeveynin çocukla kurması gereken iletişimi geliştirmek, çocuğu tanımak, duygusal gelişimini takip etmek açısından da oldukça önemlidir. Ayrıca çocuğu oyun sırasında gözlemlemek ve onun oyun arkadaşı olmak çocuğu tanımak için en kolay yoldur.

Tüm bu aşamaları başarı ile geçen;ortaklaşa kararlar alan,bebeğin doğuşundan sonar karşılaşacağı gerçekleri bile ve bebeğin gelişim dönemleri ile ilgili araştırma yapıp bilgi sahibi olan her anne baba doğacak bebeğe ve dolayısıyla gebeliğe hazırdır.